Kierowca zawodowy przewożący osoby lub towary pojazdem, którego masa przekracza 3,5 tony, musi posiadać kartę kierowcy. Dokument ten wydawany jest także kierowcom, zajmującym się transportem pasażerskim w pojazdach przystosowanych do przewożenia ponad 9. osób wraz z kierującym.

Warunki związane z kartą kierowcy

Kartę kierowcy dostaje osoba, u której w pojeździe umieszczone zostało urządzenie rejestrujące czas przewozu oraz przebieg jazdy (tzw. technogram cyfrowy). Oczywiście musisz wiedzieć o kilku priorytetowych sprawach, aby ubieganie się o dokument przebiegło szybko i bezproblemowo.

*Jednej osobie może przysługiwać tylko jedna karta

*Wniosek musisz złożyć na specjalnym formularzu (dostępnym w SIECI),  podpisać własnoręcznie i złożyć za pośrednictwem poczty w Polskiej w Wytwórni Papierów wartościowych. Oczywiście przysługuje Ci prawo ubiegania się o zwrot kosztów od pracodawcy za wydanie karty kierowcy.

 Co Ci będzie potrzebne do złożenia wniosku?

Fotografia na białym tle na wprost lub z lewym profilem, o wymiarach 35×45 cm. Kopia dowodu opłaty oraz kopia awersu i rewersu prawa jazdy w skali 2:1  na jednej stronie.

Jakie koszta?

Karta kierowcy zostanie Ci wydana, kiedy dokonasz wpłaty na kwotę 172, 20 zł.W tytule dowodu uiszczenia zobowiązania pieniężnego musisz wpisać NIP lub PESEL. Dokument zostanie wydany Ci na 5 lat, chyba, że wcześniej straci określoną ważność Twoje prawo jazdy. Okres oczekiwania na Kartę wynosi ok. 30 dni. Oczywiście nie można jej używać, kiedy została uszkodzona lub straciła  ważność.

Karta kierowcy jest potrzebna przede wszystkim dlatego, aby była możliwość identyfikacji kierowcy i przypisania do odpowiedniej osoby danych, zapisanych na technogramie.