Każdy, kto nabędzie samochód, ma 30. dni, aby zgłosić ten fakt do Urzędu Miasta bądź starostwa powiatowego (w zależności od miejsca zamieszkania). Taki proces trochę trwa, dlatego kierowca dostaje dokument upoważniający go do jazdy autem, zanim zostanie sformalizowana rejestracja.

Potrzebny będzie Ci przede wszystkim odpowiedni wniosek, którego wzór można znaleźć na różnych stronach Internetowych. W tym dokumencie musisz umieścić podstawowe informacje o sobie, czyli dane osobowe, miejsce zamieszkani, PESEL oraz numer dowodu tożsamości. Należy też wpisać numer VIN, markę i model samochodu oraz numery poprzedniej tablicy rejestracyjnej. Przy rejestracji trzeba też mieć ze sobą jakiś dowód własności pojazdu (np. umowę kupna-sprzedaży), dowód uiszczenia opłaty rejestracyjnej, kartę pojazdu i dowód rejestracyjny (jeśli jesteś w ich posiadaniu).

Jeśli nie możesz udać się osobiście do placówki, dokonującej rejestracji, możesz poprosić kogoś z najbliższej rodziny. W przypadku poproszenia osoby niespokrewnionej z Tobą zapłacisz za te usługę 17 zł.

Po złożeniu dokumentu otrzymasz tzw. miękki dowód, który da Ci możliwość poruszania się zakupionym pojazdem po drogach. Kiedy proces rejestracyjny zostanie sfinalizowany, wtedy otrzymasz kartę pojazdu i potwierdzenie rejestracji. Twardy dowód można już uzyskać po kilku dniach, jeśli samochód był kupowany w tym samym mieście lub w przypadku kupienia samochodu nowego. Często Urząd powiadamia klienta przez SMS o zakończeniu procesu rejestracji i możliwości odbioru dokumentu.

Nie zapomnij o żadnym dokumencie, kiedy wybierasz się do punktu rejestracji. W przypadku braku któregoś z nich potrzebna będzie kolejna wizyta. Generalnie wszystkie opłaty zamykają się w granicach 180 zł, ale oprócz pieniędzy przyda się trochę wolnego czasu na skrupulatne przygotowanie się do wizyty.