Kupno samochodu, zarówno używanego, jak i nowego, wiąże się niestety ze sporymi wydatkami. Co więcej, gdy nie wiemy, na co zwracać uwagę, szybko może się okazać, że zakup był, co najmniej nieopłacalnym. Na co zwrócić uwagę przy zakupie auta, by być zadowolonym z wyboru?

Zakup auta nawet używanego nie musi być zabawą w rosyjską ruletkę. Z pewnością jednak warto poświęcić czas na poszukiwania i oględziny. Jeśli nie mamy możliwości udać się na stację diagnostyczną bądź do znajomego, który naprawdę zna się na rzeczy, warto zwrócić uwagę na kilka elementów.

Od zewnątrz interesować nas będzie stan powłoki lakierniczej. Z pewnością dojrzymy ogniska rdzy, „pęcherze” przy nadkolach, popękane gumy czy odchodzący, nawet minimalnie, lakier. Takie miejsca po zimowym sezonie szybko zaczną wyglądać zdecydowanie gorzej. Rdzy nie powinniśmy również widzieć zaglądając pod auto, a skoro już wykładamy kilka czy kilkanaście tysięcy na samochód, warto się poświęcić i samodzielnie zajrzeć pod spód. W środku zaś uwagę będzie zwracać kierownica. Jeśli jest bardzo mocno wytarta, można mieć podejrzenie, że licznik nie wskazuje prawdziwego przebiegu.

We wnętrzu musimy również przetestować, mówiąc kolokwialnie, wszystkie guziczki, przyciski, pokrętła. Sprawdzić, czy nie ma problemu z regulacją foteli, ustawieniem lusterek czy otwieraniem szyb, jeśli na wyposażeniu są to funkcjonalności sterowane elektrycznie.

Na koniec dochodzą wszelkie wycieki, które będziemy widzieć zarówno zaglądając pod maskę, jak i oceniając chociażby stan amortyzatorów. Do takich rzeczy nie trzeba specjalistycznej wiedzy, a można uchronić się przed pokaźnymi kosztami późniejszej eksploatacji.