Każdy może monitorować spalanie w swoim aucie. Sprawdzać, jak auto zachowuje się na drogach osiedlowych, na krótkich trasach, jak i na dłuższych odcinkach. Dzięki temu lepiej poznaje się swój samochód i uczy jeździć ekonomiczniej.

Jak się do tego zabrać? Zatankuj bak do pełna, wyzeruj licznik i zapisz na kartce ilość zatankowanego paliwa. Następnie po przejechaniu minimum 100 km, a najlepiej po zużyciu prawie całego paliwa, możesz przystąpić do podliczeń spalania. Zanim zatankujesz, spisz przejechane kilometry. Wzór jest bardzo prosty – ilość zatankowanego paliwa należy podzielić przez ilość ostatnio przejechanych kilometrów i pomnożyć razy 100. W ten sposób można obliczyć średnie spalanie samochodu.

Możesz wykorzystać też przydatne narzędzie, które pomoże Ci monitorować stan paliwa – to system  monitoringu GPS. Pokazuje m.in. kilka podstawowych danych: stan paliwa, dystans przejechany i wszystkie tankowania. Z otrzymywanych raportów możesz precyzyjniej obliczyć średnie spalanie Twojego auta.