Jeśli przewozisz w samochodzie dziecko, które ma poniżej 150 cm wzrostu i nie ukończyło 3 roku życia, musisz mieć zainstalowany odpowiedni fotelik. Powinien on spełniać wszelkie normy bezpieczeństwa i być wyprodukowany według najwyższych standardów jakości.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów fotelików dla dzieci. Różnią się nie tylko kształtem i kolorem, ale przede wszystkim firmą i komfortem jazdy. Nie warto oszczędzać na tym zakupie, ponieważ bezpieczeństwo i wygoda malucha są najważniejsze. Podczas wyboru fotelika zawsze zwracaj uwagę na każdy, nawet najdrobniejszy szczegół – materiał, przeszycia, system zamykania itd. Oczywiste jest, że fotelik musi mieć określone wymiary – główka dziecka nie może wystawać ponad jego górną krawędź. Musisz też wiedzieć, że pierwszy fotelik przeznaczony jest dla dziecka ważącego do 13. kg. Następny 9-18 kg, a trzeci rodzaj to już 19-36 kg.

Fotelik musi być także dopasowany do samochodu, aby nie pojawiały się żadne luzy na mocowaniu. Nie zawsze da się przypiąć pasami bezpieczeństwa każdy rodzaj fotelika i nie zawsze też można go przymocować w najbardziej optymalnym miejscu, czyli na środku tylnej kanapy. Czasami na siedzisku jest wypukłość, która uniemożliwia zapięcie w tym miejscu.

System ISOFIX

Warto pochylić się nad innowacyjnym systemem montowania fotelików samochodowych ISOFIX, zyskującym sobie coraz większe uznanie (skrót od International Organisation for Standardisation Fixture). Do niedawna opcja z takim mocowaniem była sprzedawana przez producentów za dodatkową opłatą. Na szczęście regulacje prawne rozwiązały tę kwestię na korzyść klienta i od 2006 r. auto z systemem ISOFIX jest sprzedawane w wyposażeniu podstawowym.

Mocowanie za pomocą ISOFIXU jest bardzo proste, intuicyjne i zapewnia o wiele większe bezpieczeństwo niż dawny, tradycyjny sposób. Na system składają się dwa metalowe uchwyty, wyposażone razem w cztery ucha, którym odpowiadają sztywne zaczepy, zintegrowane z fotelikiem. Wystarczy przyłożyć je do siebie i zatrzasnąć za pomocą wkładek pilotujących, wykonanych z tworzywa sztucznego. Dwa kliki i gotowe.

Mocowania ISOFIXU znajdują się w szczelinie między oparciem fotela a siedziskiem. Ze względów estetycznych zakryte są zaślepkami, a o ich obecności świadczą oznaczenia (białe strzałki wskazujące na guziki informujące o systemie, natomiast czerwone o miejscu ulokowania zaczepów).

System ISOFIX przytwierdza fotelik bezpośrednio do samochodu, nie tylko do siedzenia. Dzięki temu przewożenie dziecka jest o bezpieczniejsze.